Chovatelská Stanice Pyrenejských Horských Psů

Ochránce stád

Pyrenejský pes u stáda

Aktuální návrat velkých šelem do našich končin vzbuzuje mezi chovateli zvířat velké emoce a vyvolává bouřlivé diskuze na téma pasteveckých psů a jejich možného využití. Vřele doporučuji všem, kteří to s pořízením ochranných psů myslí vážně, nechoďte pro rady do diskuzí na facebooku! Většina jich je úsměvná, některé pak přímo nebezpečné. Pokud chcete relevantní rady a zkušenosti lidí, kteří takto psy používají desítky let, vystřídaly několikero plemen a jsou kompetentní k předávání know - how, stojí za to přelouskat níže uvedené knihy v anglickém jazyce. Pro ty, co umí francouzsky a zajímá je konkrétně plemeno pyrenejský horský pes, je k dispozici kniha také. Je třeba myslet na to, že pořízením psů to nekončí. Neznamená to, že nám u stáda běhají psi a vyřízeno. Desítky dalších problémů a věcí, které bude třeba řešit přijdou následně. Od soužití vícero psů stejného nebo různého pohlaví, krmení, problémového chování, případných zdravotních komplikací a dalších věcí týkajících se držení a chovu psů. A s tímto už nikdo bez praktických zkušeností poradit nedokáže. Výběr samotného plemene by měl probíhat na míru každému chovateli a jeho potřebám. Ne každé plemeno je vhodné všude a do všech podmínek! Pastevecká plemena se od sebe liší i mírou agrese se kterou pracují, od velmi mírných až po velmi agresivní - každé má své plusy a mínusy.

Donekonečna opakovaný blud, že u nás nelze sehnat kvalitní štěně je snadno vyvratitelný samotnými událostmi. Dováží se psy z Německa, Španělska....a ejhle, oni také nefungují, honí ovce a skončí zavření. Pročpak asi? Protože to není jen o psovi, je to z velké míry o schopnosti majitele, jeho ochotě naslouchat radám a řídit se jimi. Také ovšem těm správným radám. Pokud není ani základní snaha si o problematice něco zjisit a donekonečna se kladou dotazy na facebooku, na člověka, který takto koná to hází jasné světlo. Plus dochází postupem času pouze k tomu, že lidé, kteří opravdu něco ví (a není jich málo) se přestávají postupně diskuzí účastnit úplně.


Výchova a zácvik kvalitního ochranného psa (psů) není snadná a rychlá záležitost. Nepořizujte si pasteveckého psa, pokud vás práce se psy nebaví, nemáte psy rádi nebo nemáte čas se jim věnovat. Pes nemá tlačítko „off“. Při výchově pasteveckého psa platí víc než kde jinde, že je to práce, je třeba znát techniku, mít trpělivost a čas. Výsledky nejsou vidět ihned a přítomnost psů u stáda nerovná se automaticky nulová predace.

Zkušenosti, nové poznatky a změny názorů na určité věci jdou v tak rychlém sledu, že pro mne není reálné udržovat je aktuální sepsané na stránce.
Pyrenejský horský pes Pyrenejský horský pes Pyrenejský horský pes

Pyrenejský pes u stádaPyrenejský pes u stádaPyrenejský pes u stádaPyrenejský pes u stádaPyrenejský pes u stádaPyrenejský pes u stádaPyrenejský pes u stádaPyrenejský pes u stádaPyrenejský pes u stádaPyrenejský pes u stádaPyrenejský pes u stádaPyrenejský pes u stádaPyrenejský pes u stádaPyrenejský pes u stáda

Videa